Zaburzenia stawu
skroniowo-żuchwowego
Stawy skroniowo-żuchwowe są jednymi z najczęściej używanych stawów i jednymi z najbardziej skomplikowanych w naszym organizmie. Dysfunkcja stawu oznacza, że dolna szczęka nie znajduje się we właściwym położeniu względem górnej. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że staw intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo ? pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo - żuchwowego, która prowadzi do powstawania wielu negatywnych zjawisk.
Przyczyny
Przyczyn zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym może być wiele. U osób młodych najczęstszymi przyczynami są stres, częste zaciskanie, zgrzytanie zębami, wypychanie języka, nieprawidłowe nawyki ustne takie jak obgryzanie paznokci, skórek warg. Wśród złych nawyków można wymienić także zbyt częste żucie gumy do żucia. Wady zgryzu również przyczyniają się do powstawania zaburzeń w obrębie stawu - skroniowo żuchwowego.
U osób starszych jedną z częściej spotykanych przyczyn zaburzeń SSŻ są nieuzupełnione braki zębowe.
U osób starszych jedną z częściej spotykanych przyczyn zaburzeń SSŻ są nieuzupełnione braki zębowe.
Objawy
Osoby, u których wystąpiły zaburzenia ze strony stawów skroniowo-żuchwowych często same zauważają różne niepokojące objawy. Mogą to być trzaski, trzeszczenia pojawiające się podczas ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym. Często obserwuje się przeskakiwanie w stawach, klikanie, pojawiający się okresowo brak możliwości szerokiego otwarcia ust czy też blokowanie się żuchwy po szerokim otwarciu. Objawów dysfunkcji SSŻ jest o wiele więcej. Mogą pojawić się bóle głowy i karku, bóle migrenowe, tępy ból w okolicy ucha, twarzy, skroni czy ramion. Często obserwuje się także ból podczas żucia twardych pokarmów, szumy i dzwonienie w uszach, a nawet zawroty głowy lub mdłości.
Leczenie
Podstawą leczenia jest przeprowadzenie wywiadu oraz badania pacjenta, w celu znalezienia przyczyny i w najlepszym przypadku jej wyeliminowania. Niezbędne do tego jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, zaczynając od wykonania zdjęć radiologicznych, po badanie wewnątrzustne w celu oceny stanu uzębienia i badanie palpacyjne stawów skroniowo-żuchwowych. Po wykonaniu tych czynności lekarz stomatolog może zaplanować wdrożenie konkretnego leczenia. Najczęściej zalecaną pacjentom terapią jest wykonanie szyny M.A.G.O. Ortezy, która ma za zadanie nauczyć stawy ich prawidłowej, naturalnej pozycji i wpłynąć na harmonijną i właściwą pracę mięśni. W trakcie noszenia szyny dochodzi do zbalansowania zgryzu poprzez eliminację węzłów urazowych, czyli złych kontaktów zębów. Skutkuje to zmniejszeniem napięcia w stawach skroniowo-żuchwowych oraz mięśniach je otaczających przez co pacjent w końcu może poczuć ulgę od towarzyszących mu wcześniej dolegliwości.
Inny przykład leczenia
W Pana przypadku mieliśmy do czynienia z nadmiernie startymi zębami. Z powodu rozlegle zniszczonego uzębienia Pacjenta, należało przeprowadzić kompleksowe leczenie, które pozwoliło na przywrócenie estetyki uśmiechu, a także funkcjonalności zgryzu. Ostatnim aspektem leczenia było działanie prewencyjne, zapobiegające ścieraniu zębów. Do tego celu stosowana jest orteza, którą wykonuje się na zęby górne i użytkuje w ciągu nocy. Zabezpiecza ona zęby przed szkodliwym działaniem zgrzytania i nadmiernym zaciskaniem przez co wykonana praca protetyczna zostaje zabezpieczona, a pacjent może cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.
Adres
Michał Kubiszyn Stomatologia i Implantologia
ul. Piłsudskiego 83,
21-560 Międzyrzec Podlaski
NIP: 5372641235
Regon: 369533911
© 2025 Clinica al Denti Stomatologia i Implantologia Michał Kubiszyn
